Open Company Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Tap Co. Open Training Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop Co. Open Training Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Outdoor Class

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jazz Beg/Int (Outdoor) Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Terre
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Tuesday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Terre
K-Pop 1 (Outdoor) Friday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Marshea
Jr Hip Hop Beg (Outdoor) Friday 3:30 pm—4:30 pm 5+ Marshea
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Monday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Maria
Contemporary Thursday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Marshea
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Friday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Laura-Ashley
Jazz Beg/Int (Outdoor) Friday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Santiago
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Pure Technique Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Turns & Technique Beg/int Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Nicholas
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Tiny Dancer

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jr Hip Hop Beg (Outdoor) Friday 3:30 pm—4:30 pm 5+ Marshea
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 1

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jazz Beg/Int (Outdoor) Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Terre
Ballet 1 B/C Wednesday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Noelle
Ballet 1B/C (Call First) Saturday 9:00 am—10:00 am 8+ Noelle
Hip Hop 1 (Call First) Monday 6:30 pm—7:30 pm 12+ Chris
Hip Hop 1 Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Chloe
Hip Hop 1 Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Chris
Hip Hop 1 Friday 3:30 pm—4:30 pm 9+ Maria
Jazz 1 Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 7 – 11 Nicholas
Jazz 1 B/C Thursday 3:30 pm—4:30 pm 9+ David
Jazz 1 Saturday 11:00 am—12:00 pm 7 – 11 Santiago
Musical Theater Beg/Int (Call First) Monday 3:30 pm—4:30 pm 9 Staff
Lyrical 1 (Call First) Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Lyrical/Contemporary 1 Wednesday 7:30 pm—8:30 pm 9+ Santiago
Tap 1 (Call First) Monday 4:30 pm—5:30 pm 7 – 11 Noelle
Tap 1 (Call First) Wednesday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Dante
Tap 1B/C-2 Tuesday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Dante
Tumbling Beg (Call First) Thursday 3:30 pm—4:30 pm 9+ Will
Tumbling Beg/Int Saturday 11:00 am—12:00 pm 7 – 11 Maddie
Tumbling Beg/Int Thursday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Will
Ballet 1 (Call First) Saturday 12:00 pm—1:00 pm 7 – 11 Laura-Ashley
Jazz / Musical Theatre Co. Closed Training Block Tuesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Cheer/Pom/Prep Beg/Int (Call First) Thursday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Will
Cheer/Pom Prep (Call First) Monday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Terre
Turns & Technique Beg/int Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Nicholas
Ballet 1 B/C (Call First) Friday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Laura-Ashley
Hip Hop 1 Monday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Chris
Jazz /Musical Theatre (Outdoor) Monday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Marshea
Lyrical/Contemporary Co. Closed Training Block Monday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Tuesday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Terre
Turns & Leaps Beg (Call First) Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Nicholas
Ballet 1 (Call First) Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Santiago
Tap Co. Open Training Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Ballet 1 Thursday 4:30 pm—5:30 pm 7+ David
Ballet Co. Closed Training Block Thursday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
K-Pop 1 (Call First) Thursday 7:30 pm—8:30 pm 9+ Maddie
K-Pop 1 (Outdoor) Friday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Marshea
Hip Hop Co. Open Training Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Hip Hop 1 (Call First) Thursday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Chloe
Ballet 1 B/C Thursday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Chloe
Jr Hip Hop Beg (Outdoor) Friday 3:30 pm—4:30 pm 5+ Marshea
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Monday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Maria
Contemporary Thursday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Marshea
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Friday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Laura-Ashley
Jazz Beg/Int (Outdoor) Friday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Santiago
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 2

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jazz Beg/Int (Outdoor) Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Terre
Tumbling Beg/Int Thursday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Will
Cheer/Pom/Prep Beg/Int (Call First) Thursday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Will
Turns & Technique Beg/int Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Nicholas
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Tuesday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Terre
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Monday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Maria
Hip Hop Beg/Int (Outdoor) Friday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Laura-Ashley
Jazz Beg/Int (Outdoor) Friday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Santiago
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Competition Training Blocks

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jazz / Musical Theatre Co. Closed Training Block Tuesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Lyrical/Contemporary Co. Closed Training Block Monday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Tap Co. Open Training Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Ballet Co. Closed Training Block Thursday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop Co. Open Training Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Fitness Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Turns & Technique Beg/int Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Nicholas
Class Name Day Of Week Time Age Teacher