Master Class

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Hip Hop Advanced Master Class (Call First) Wednesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Chris
Contemporary Advanced Master Class Tuesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Shannon
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Open Company Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Tap Co. Open Training Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop Co. Open Training Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Acro Co. Open Training Block Adv Saturday 10:00 am—11:00 am 9+ Laura
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Pure Technique Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Turns & Technique Int/Adv (Call First) Thursday 7:30 pm—8:30 pm 9+ Will
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 2

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Cheer/Pom/Prep Int/Adv (Call First) Thursday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Will
Hip Hop Int/Adv (Outdoor) Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Hip Hop 2B-3 Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Chris
Tap 2 – 2 B/C (Call First) Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Dante
Turns & Technique Int/Adv (Call First) Thursday 7:30 pm—8:30 pm 9+ Will
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 3

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Lyrical/Contemporary Co. Closed Training Block Monday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Jazz / Musical Theatre Co. Closed Training Block Tuesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop 3 B/C Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Chris
Tap Co. Open Training Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop Advanced Master Class (Call First) Wednesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Chris
Ballet Co. Closed Training Block Thursday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Cheer/Pom/Prep Int/Adv (Call First) Thursday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Will
Hip Hop Co. Open Training Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Acro Co. Open Training Block Adv Saturday 10:00 am—11:00 am 9+ Laura
Hip Hop Int/Adv (Outdoor) Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Contemporary Advanced Master Class Tuesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Shannon
Hip Hop 3 Tuesday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Chloe
Hip Hop 2B-3 Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Chris
Hip Hop 3 Monday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Chris
Jazz 3-3B/C Wednesday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Nicholas
K-Pop 3 Monday 7:30 pm—8:30 pm 12+ Chris
Lyrical 3 – 3 B/C Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Laura
Tap 2 – 2 B/C (Call First) Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Dante
Tap 3 – 3B/C Tuesday 5:30 pm—6:30 pm 10+ Dante
Turns & Technique Int/Adv (Call First) Thursday 7:30 pm—8:30 pm 9+ Will
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 4

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Contemporary Advanced Master Class Tuesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Shannon
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Adult Dance Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Contemporary Advanced Master Class Tuesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Shannon
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Competition Training Blocks

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Lyrical/Contemporary Co. Closed Training Block Monday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Jazz / Musical Theatre Co. Closed Training Block Tuesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Tap Co. Open Training Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Ballet Co. Closed Training Block Thursday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Hip Hop Co. Open Training Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Rotating
Acro Co. Open Training Block Adv Saturday 10:00 am—11:00 am 9+ Laura
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Specialty Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Hip Hop Advanced Master Class (Call First) Wednesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Chris
Contemporary Advanced Master Class Tuesday 7:30 pm—9:00 pm 16+ Shannon
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Performance Technique Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Turns & Technique Int/Adv (Call First) Thursday 7:30 pm—8:30 pm 9+ Will
Class Name Day Of Week Time Age Teacher