Master Class

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet Advanced Master Class Saturday 11:00 am—12:30 pm 16+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Open Company Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Turns & Leaps Co. Open Int/Adv – Acro Block Saturday 9:00 am—10:00 am 9+ David
Acro Co. Open Company Training Block Int Saturday 9:00 am—10:00 am 7+ Laura
Acro Co. Open Training Block Adv Saturday 10:00 am—11:00 am 9+ Laura
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Pure Technique Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet PT Int Saturday 12:00 pm—1:00 pm 9+ Noelle
Turns & Leaps Co. Open Int/Adv – Acro Block Saturday 9:00 am—10:00 am 9+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Tiny Dancer

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Creative (Pre-Primary) Saturday 9:00 am—10:00 am 2.5 – 5 Laura-Ashley
Pre-Ballet (Primary A/B) Saturday 11:00 am—12:00 pm 6 – 8 Noelle
Pre-Ballet 1 (Primary A) (Call First) Saturday 10:00 am—11:00 am 5 – 7 Santiago
Jr. Hip Hop 1 Saturday 9:00 am—10:00 am 5 – 7 Maddie
Jr. Hip Hop 2 – 2 B/C (Call First) Saturday 11:00 am—12:00 pm 6 – 8 Laura-Ashley
Jr. Jazz 1 B/C-2 (Call First) Saturday 9:00 am—5:30 pm 6 – 8 Santiago
Jr. Tap 2 (Call First) Saturday 10:00 am—11:00 am 6 – 8 Noelle
Jr. Tumbling 1 – 1 B/C (Call First) Saturday 10:00 am—11:00 am 6 – 8 Laura-Ashley
Jr. Tumbling 1 B/C-2B Saturday 10:00 am—11:00 am 6 – 8 Maddie
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 1

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet 1B/C (Call First) Saturday 9:00 am—10:00 am 8+ Noelle
Jazz 1 Saturday 11:00 am—12:00 pm 7 – 11 Santiago
Tumbling Beg/Int Saturday 11:00 am—12:00 pm 7 – 11 Maddie
Ballet 1 (Call First) Saturday 12:00 pm—1:00 pm 7 – 11 Laura-Ashley
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 2

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jr. Tap 2 (Call First) Saturday 10:00 am—11:00 am 6 – 8 Noelle
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 3

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Acro Co. Open Training Block Adv Saturday 10:00 am—11:00 am 9+ Laura
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 4

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet Advanced Master Class Saturday 11:00 am—12:30 pm 16+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Competition Training Blocks

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Turns & Leaps Co. Open Int/Adv – Acro Block Saturday 9:00 am—10:00 am 9+ David
Acro Co. Open Company Training Block Int Saturday 9:00 am—10:00 am 7+ Laura
Acro Co. Open Training Block Adv Saturday 10:00 am—11:00 am 9+ Laura
Turns & Leaps Co. Open Beg/Int – Acro Block Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Specialty Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet Advanced Master Class Saturday 11:00 am—12:30 pm 16+ David
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Fitness Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Mat Pilates (Call First) Saturday 12:00 pm—1:00 pm Open Maddie
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Performance Technique Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet PT Int Saturday 12:00 pm—1:00 pm 9+ Noelle
Pre Pointe/Pointe Saturday 11:00 am—12:00 pm 11+ Laura
Class Name Day Of Week Time Age Teacher